Eskişehir Türk Hamamı Lidya Park Termal Otel

Eskişehirin en iyi Türk Hamamı pek çok kişinin temizlenmek ve hoş vakit geçirmek için kullandığı oldukça popüler alanlardır. Yorucu bir günün ardından hamamda vakit geçirmek oldukça rahatlatıcı ve keyifli bir deneyimdir. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da Türk hamamları ve diğer kültürlere ait hamamlar bir hayli yaygın olarak kullanılmaktadır. Eskişehir’de Termal Türk hamamı temel olarak, Yeraltı kaynakları termal su ile ısıtılan, bünyesinde sıcak ve soğuk su bulunmakta olan, yıkanma ve keyifli vakit geçirme  için kullanılan bir yapıdır. Termal Türk hamamı temizlik için kullanıldığı gibi, bu ortamda bulunan yüksek nem ve sıcaklık oranlarının ve Termal suyun birçok hastalığa şifa olduğu da düşünülmektedir.

Türk hamamında nem oranı yaklaşık %80 ile %90 civarlarındadır ve kimi zaman daha yüksek oranlara çıkmaktadır. Sıcaklık ise ortalama bir Türk hamamında yaklaşık 40 C° ile 50 C° seviyeleri arasındadır. Türk hamamlarında sıcaklık seviyesi ve nem oranı kasların yumuşamasını ve vücutta rahatlık hissi oluşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla stres başta olmak üzere Türk hamamı kullanımı birçok soruna çare olarak görülmektedir. Tabiki bir çok şehirde ısıtmayla gerçekleşen hamam sefası Eskişehir‘ de Tamamen Yeraltından çıkan gerçek termal su arasında çok daha farklı şifa kaynağı vardır

Termal suyun şifa niteliği

Termal Su Kaplıca, jeotermal olarak ısınan yeraltı suyunun yeryüzüne çıkmasıyla üretilen bir kaynaktır. Hidrotermal kaynak veya jeotermal kaynak olarak da bildiğimiz kaplıcalar, aklımıza hamam görünümündeki tesisleri de getirir.

Kaplıcalardan çıkan termal su, sığ magma kütleleri (erimiş kayalar) ve yer kabuğunun derinliklerindeki sıcak kayalardan faylar yoluyla gelen sirkülasyonla ısınır. Her iki durumda da ısının nihai kaynağı, kabuğun altındaki katmanın (ki biz ona Dünya diyoruz!) mantosunda doğal olarak oluşan radyoaktif elementlerin nükleer bozunmasıdır.

Yer altı suları açısından son derece zengin olan Eskişehir’de termal su, tarih boyunca birçok uygarlık tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

Sıcak sular, kent merkezini de içine alacak biçimde Eskişehir il yüzeyinin tamamına yayılmış hâldedir.

Doğanın otelimize ve sizlere hediyesi olan termal suyu, klasik uygulamaların dışına çıkararak Sauna ve Buhar odasıve Terma su Havuzu ile birleştirdiğimiz termal yöntemler ile kullanıyoruz. bu konseptte, Eskişehir’in şifalı suyunu sizlere en doğal ve sağlıklı haliyle sunuyoruz.

Eskişehirin şifalı termal Suyu Lidya Park termal otel

Termal su ile birleşen Türk Hamamı, klasik kaplıca ve termal kür kullanımları dışında, sağlıklı kişilerde de sağlığı koruma ve genel iyilik halini güçlendirme amacını taşır.
Termal su,

Romatizmal hastalıklara

* Özellikle yumuşak doku romatizmalarına

* Diz, kalça, bel, boyun bölgesi ve genel kireçlenmelere

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına
* Yaralanma ve kırıklara

* Bel ve boyun ağrılarına

* Omuz tutulmalarına

* Ortopedik operasyon ve rahatsızlıklar sonrası rehabilitasyon sürecine

Damar hastalıklarına

* Varis ve damar hastalıklarında kontrast uygulamalar ile damar kondüsyonunu artırmaya
Cilt hastalıklarına
* Sedef hastalığına

* Egzama ve sivilcelere

Sinir sistemi rahatsızlıklarına
* Siyatik ve benzeri ağrılı sinir tutulmalarına

* Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarda hareket kabiliyetinin artırılmasına

* İnme sonrası rahatsızlıklarda iyileşme dönemine

* Beyin cerrahi operasyon ve rahatsızlıklar sonrası iyileşme sürecine

Metabolizma ve hormonal sorunlara

* Şeker hastalığına

* Gut hastalığına

* Kolesterole

* Protein metabolizması desteğine

Solunum yolları hastalıklarına

* Özellikle çocuklarda alerjik solunum sorunlarına

Bazı idrar yolları ve sindirim sistemi problemlerine
Strese bağlı şikayetlere iyi gelir.

Türk Hamamı Göbek Taşı

Türk Hamamımızda Bulunan Göbek Taşında Rahatlayarak kese ve köpük masajınızı yaptırabilirsiniz.
Göbek taşı, sıcak bir mermer platform olması sayesinde kasların rahatlamasına yardımcı olur. Hamam ziyaretinde rahatlamak amacıyla bu platform üzerine uzanabilir ve birkaç dakika boyunca vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Lidya Park Turk Hamami Gobek tasi

Göbek taşının ölü deriyi atmaktan başka birçok faydası bulunmaktadır. Göbek taşının sıcaklığı, soğuk algınlığı ve üşütme gibi hastalıklara karşı etkili bir şifa yöntemidir. Alternatif tıpta nenelerimizin çocuklar üşüttüğünde sırtlarına taş ısıtarak bağladıkları bilinmektedir. Göbek taşı da bu yöntemin daha gelişmiş bir versiyonudur.

Göbek taşının mimari amacı ise, ısıtma amacıyla kullanılan külhan kısmını hamam içerisinde saklamaktır. Hamamın nemli olması nedeniyle ateşin korunmasına yardımcı olur. Modern hamamlarda külhan yerine elektrikli ısıtma sistemleri kullanılır, ancak göbek taşı hamam kültüründe öyle önemli bir yere sahiptir ki yeni hamamlarda da mutlaka kullanılır.